E-Ticaret İşi: 2024’te Yapılacak ve Satılacak 5 Şey

Sıradaki içerik:

E-Ticaret İşi: 2024’te Yapılacak ve Satılacak 5 Şey

e
sv

Yapay Zeka ve Finansın Geleceği

508 okunma — 25 Şubat 2024 18:04

Yapay zeka üretkenliği artıracak ve maliyetleri azaltacak ancak finans liderlerinin bilinçli bir strateji benimsemesi gerekiyor.

Finansın Geleceği

Üretken yapay zeka halkın hayal gücünü yakaladı ve işin yapılma şeklini dönüştürmeye başladı.

Finans liderleri hem geleneksel hem de üretken yapay zekadaki en son gelişmelerden yararlanmaya çalışırken, birçoğu yapay zekanın mevcut iş akışlarına gömülü değeri nerede sunabileceğini keşfetmek için mevcut iş süreçlerini inceliyor.

Bu teknolojiler üretkenliği artıracak, kararları iyileştirecek ve maliyetleri azaltacaktır.

Ancak, diğer yeni ortaya çıkan teknolojiler gibi, finans liderlerinin de bu teknolojileri mevcut süreçlerine ve iş akışlarına dahil etme yolculuğuna çıkmadan önce dikkate alması gereken çok sayıda husus var.

Başarı Kriterlerini Tanımlayın

Başarılı bir yapay zeka stratejisi ölçülebilir sonuçlara ve çalışanların benimsemesine bağlıdır. Finans liderlerinin başlangıçta iş hedefleriyle uyumlu temel performans tanımlamaları önemlidir.

Genel üretkenlikteki iyileştirmeler ve tahmin doğruluğunun artması gibi niceliksel hedefleri hemen belirlemeye ve izlemeye başlamak cazip gelse de, düzenli olarak ayarlanması ve değerlendirilmesi gereken kritikler de vardır.

Bu tür yumuşak ölçümlerin başlangıçta izlenmesi, çalışanların katılımını ve savunuculuğunu temel alan daha sürdürülebilir bir yapay zeka stratejisinin oluşturulmasına yardımcı olur.

Yapay zekayı uygulamaya gelince, finans liderlerinin büyük düşünmesi, ancak küçük başlaması ve parlak nesnelere ulaşmadan veya büyük yapay zeka dağıtımlarına balıklama dalmadan önce yeni projelere “radikal pratiklik” duygusuyla yaklaşması gerekiyor.

Yönetişim ve Güvenlik Önlemlerini Oluşturun 

Bir iş ortamında tüketici odaklı büyük dil modellerinin (LLM’ler) kullanılmasıyla ilişkili önemli veri gizliliği ve güvenlik riskleri bulunduğundan, çalışanların yapay zeka konularını kendi ellerine almasına izin vermeyin.

Finans liderleri, kurumsal kaynak planlama (ERP) veya kurumsal performans yönetimi (EPM) uygulamaları bağlamında yapay zeka teknolojilerine erişim sağladığında kuruluşlara daha iyi hizmet verilecek.

Bu, hassas verilerin sızmasını önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda halüsinasyon gibi sorunlara karşı da koruma sağlar.

Finans liderleri, kurumsal verilerin kuruluşlar arasında paylaşılmamasını sağlayan uygulama satıcılarını ve/veya LLM sağlayıcılarını bulmak ve modellerin nasıl eğitilip dağıtıldığı konusunda bir alan uzmanlığı katmanı eklemek için gerekli özeni göstermelidir.

İşgücü Etkilerini Göz önünde bulundurun

Finans liderlerinin, çalışanların bu teknolojilerin zaman içinde rollerini nasıl etkileyeceği konusunda gerçek endişeleri olduğunu kabul etmeleri gerekiyor. Bu endişeler geçerlidir ve kabul edilmelidir.

Yapay zeka ve üretken yapay zeka teknolojileri, daha fazla üretkenlik ve yeniliğe olanak sağlamak için tekrarlanan görevleri kolaylaştırıp otomatikleştirerek belirli rolleri geliştirmek ve desteklemek için burada.

Halihazırda diğerlerinden önde olan ve yapay zekayı ilk benimseyen olmaya çok uygun olan bazı çalışanlar olacak.

Finans liderleri, diğer ekip üyelerine güven duygusu aşılamak ve otomasyonla ilgili bazı korkuları ortadan kaldırmak için bu çalışanları örnek ve savunucu olarak göstermeye çalışmalıdır.

Finans liderleri aynı zamanda benzer grupların birbirlerinden öğrenebileceği mükemmeliyet merkezleri kurmaya da çalışmalıdır.

Ayrıca çalışanların veri ve yapay zeka okuryazarlığı hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için eğitim programlarının da uygulamaya konması gerekiyor.

Pek çok finans ekibi, kalıpları tespit etmek, anormallikleri analiz etmek ve veriye dayalı öneriler sunmak için halihazırda geleneksel yapay zekadan yararlanıyor.

Yapay zekanın ve üretken yapay zekanın devam eden gelişimi, yeni olanakların kilidini açacak ve finans fonksiyonu içindeki iş akışlarının optimize edilmesine ve otomatikleştirilmesine yardımcı olacak.

Şimdi yapay zekayı benimseyen ve girişimlerini daha geniş iş operasyonları ve stratejileriyle uyumlu hale getiren liderler, kenarda oturanlardan daha büyük faydalar elde edecek.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli